Particle wprowadza swoją platformę AI do czytania wiadomości na przeglądarkę internetową
Particle, startup stojący za czytnikiem wiadomości wspieranym sztuczną inteligencją, który ma pomagać wydawcom, a nie tylko wykorzystywać ich pracę, wprowadza swój produkt na przeglądarkę internetową. Firma ogłosiła uruchomienie nowej strony Particle.news, która umożliwia użytkownikom dostęp do nagłówków i streszczeń tworzonych przez AI z różnych źródeł. Dodatkowo, można przeglądać kategorie takie jak Technologia, Sport, Rozrywka, Polityka, Nauka, Kryminalne, Ekonomia i Gry wideo, a także sprawdzać najpopularniejsze informacje dnia na stronie głównej.
Rozszerzenie zasięgu dzięki wersji webowej
Firma uważa, że wprowadzenie produktu na przeglądarkę internetową pozwoli dotrzeć do większej liczby czytelników, oferując im nowy sposób śledzenia wiadomości z wykorzystaniem ulepszeń technologii AI.
Funkcje AI dostępne na stronie
Podobnie jak w mobilnej aplikacji Particle, witryna oferuje narzędzia AI, które pomagają lepiej zrozumieć wiadomości. Oprócz streszczania artykułów w postaci kluczowych punktów, Particle wyodrębnia również ważne cytaty i umożliwia użytkownikom zadawanie pytań dotyczących artykułów za pomocą chatbota AI. Pytania i odpowiedzi są dostępne na nowej stronie, ale na razie nie ma tam możliwości bezpośredniej interakcji z AI.
Strony encji dla głębszego zrozumienia tematów
Podczas czytania wiadomości w Particle, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na dany temat, możesz skorzystać ze „stron encji”, które zawierają szczegółowe informacje o konkretnych osobach, produktach lub organizacjach wymienionych w artykule. Na przykład, gdy zobaczysz podświetlone słowa takie jak „Trump”, „Knicks” czy „Nintendo Switch” w nagłówku lub streszczeniu, możesz kliknąć, aby przejść do strony z podstawowymi informacjami z Wikipedii oraz linkami do kolejnych artykułów na ten temat.
Współpraca z wydawcami i promowanie ich treści
Particle wyróżnia również źródła wiadomości, udostępniając linki do oryginalnych artykułów obok swoich streszczeń AI. W pierwszych testach na urządzeniach mobilnych okazało się, że czytelnicy często klikali w te linki, co skłoniło firmę do nawiązania współpracy z konkretnymi wydawcami, takimi jak Reuters, Fortune i AFP, aby ich odnośniki były bardziej widoczne.
Na nowej stronie Particle umieszcza również linki do powiązanych artykułów na dole streszczeń AI, zachęcając użytkowników do dalszego czytania.
Udostępnianie treści i dostęp dla nowych użytkowników
Gdy użytkownicy udostępniają link z aplikacji mobilnej Particle, przekierowuje on do dedykowanej strony na witrynie internetowej, co pozwala na dostęp do treści Particle również osobom, które nie mają zainstalowanej aplikacji.
AI w dziennikarstwie – kontrowersje i podejście Particle
Wprowadzenie AI na rynek wiadomości i dziennikarstwa budziło kontrowersje, zwłaszcza gdy niektórzy wydawcy próbowali zastąpić dziennikarzy botami AI, co spotkało się z krytyką. Założyciele Particle chcą jednak wykorzystać AI w taki sposób, aby pomagać czytelnikom lepiej zrozumieć wiadomości, nie odbierając przy tym ruchu wydawcom.
Założyciele i finansowanie
Particle zostało założone w 2023 roku przez Sarę Beykpour, byłą dyrektor ds. zarządzania produktem w Twitterze, oraz Marcela Molinę, byłego starszego inżyniera w Twitterze i Tesli. Firma pozyskała 4,4 miliona dolarów w ramach finansowania seed oraz 10,9 miliona dolarów w rundzie Series A, którą poprowadził Lightspeed.
Inne inicjatywy wykorzystujące AI do streszczania wiadomości
Particle dołącza do innych projektów wykorzystujących AI do tworzenia podsumowań wiadomości, takich jak Yahoo (dawna firma macierzysta TechCrunch), które przejęło aplikację Artifact od współzałożycieli Instagrama, aby zmodernizować swoją aplikację News z funkcjami opartymi na AI.
Również Bloomberg, Gannett (wydawca USA Today) i The Wall Street Journal eksperymentują z AI w tworzeniu streszczeń artykułów. Jednak czytelnicy mogą być mniej wyrozumiali dla błędów AI na stronach samych wydawców niż w niezależnej aplikacji skupionej wyłącznie na podsumowaniach i pytaniach do AI.