OpenAI pozostaje pod kontrolą organizacji non-profit
OpenAI podjęło decyzję, że jej działalność komercyjna nadal będzie zarządzana przez organizację non-profit. Wcześniej firma planowała przekształcić się w podmiot nastawiony na zysk, ale ostatecznie zrezygnowała z tych zamiarów.
Nowa struktura OpenAI
Jak poinformowano, komercyjna część OpenAI, która od 2019 roku podlega organizacji non-profit, zostanie przekształcona w korporację działającą dla dobra publicznego (PBC). Organizacja non-profit zachowa kontrolę nad PBC i będzie jej znaczącym udziałowcem.
"OpenAI powstało jako organizacja non-profit i nadal jest przez nią nadzorowane" – napisał w oświadczeniu Bret Taylor, przewodniczący rady nadzorczej OpenAI. "Tak pozostanie również w przyszłości".
Decyzja została podjęta po konsultacjach z przedstawicielami władz oraz po dialogu z prokuratorami generalnymi stanów Delaware i Kalifornia. OpenAI podziękowało obu urzędom i zapowiedziało dalsze rozmowy, aby móc skutecznie realizować swoją misję.
Historia zmian strukturalnych
OpenAI rozpoczęło działalność w 2015 roku jako organizacja non-profit. W 2019 roku przekształciło się w podmiot o ograniczonym zysku, zachowując jednak kontrolę przez organizację non-profit. Niedawno firma rozważała kolejną zmianę – przejście w pełni na model komercyjny.
OpenAI argumentowało, że taka transformacja jest konieczna, aby pozyskać kapitał na rozwój. Firma twierdziła, że zmiana zachowałaby cele non-profit, zapewniając jednocześnie dodatkowe środki na inicjatywy charytatywne w obszarach takich jak opieka zdrowotna, edukacja i nauka. W zamian organizacja non-profit miała otrzymać miliardy dolarów.
Sprzeciw wobec zmian
Plany spotkały się z krytyką, m.in. ze strony Elona Muska, jednego z pierwszych inwestorów OpenAI. Musk złożył pozew, zarzucając firmie porzucenie misji non-profit polegającej na zapewnieniu, że jej badania nad sztuczną inteligencją służą całej ludzkości.
Musk próbował zablokować przekształcenie OpenAI, ale sąd odrzucił jego wniosek. Sprawa ma jednak trafić przed ławę przysięgłych w 2026 roku.
Do Muska dołączyli byli pracownicy OpenAI oraz organizacja Encode, współtwórca kontrowersyjnej ustawy SB 1047 w Kalifornii. Również inne grupy, w tym związki zawodowe, zwróciły się do prokuratora generalnego Kalifornii z prośbą o zablokowanie zmian, twierdząc, że OpenAI nie chroni swoich aktywów charytatywnych.
Do prokuratorów generalnych Kalifornii i Delaware trafiły także listy od laureatów Nagrody Nobla, profesorów prawa i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, wzywające do zatrzymania restrukturyzacji OpenAI.
Konsekwencje decyzji
Dla OpenAI sprawa była pilna – gdyby nie udało się zakończyć przekształcenia w określonym czasie, firma mogła stracić część pozyskanego kapitału. Nie jest jeszcze jasne, jakie będą skutki obecnej decyzji o zachowaniu struktury non-profit.
W liście do pracowników opublikowanym na blogu OpenAI, CEO Sam Altman stwierdził, że firma może potrzebować "bilionów dolarów", aby osiągnąć cel, jakim jest udostępnienie swoich usług całej ludzkości.
"Organizacja non-profit stanie się znaczącym udziałowcem PBC, zgodnie z zaleceniami niezależnych doradców finansowych" – napisał Altman. "Wprowadzamy standardową strukturę kapitałową, w której każdy otrzyma udziały. [...] Przed nami dalsze rozmowy z Microsoftem i nowo powołanymi komisarzami non-profit".
TechCrunch Sessions: AI
Zaprezentuj swój projekt przed ponad 1200 decydentami na wydarzeniu TechCrunch Sessions: AI. Oferta ważna do 9 maja lub do wyczerpania miejsc.
Lokalizacja: Berkeley, CA | Data: 5 czerwca