Puma Biotechnology przedstawia dane kliniczne dotyczące neratynibu na konferencji AACR 2025
LOS ANGELES – Firma biotechnologiczna Puma Biotechnology, Inc. (NASDAQ: PBYI) poinformowała, że wyniki badań klinicznych nad neratynibem zostały zaprezentowane podczas corocznego spotkania American Association for Cancer Research (AACR) w 2025 roku. Wydarzenie odbywa się w McCormick Place w Chicago, Illinois. Prezentacja nosi tytuł: „CT071: Badanie fazy I trastuzumabu derukstekanu w połączeniu z neratynibem w leczeniu nowotworów litych z mutacjami HER2 (NCI 10495)”. Wyniki przedstawił Andrew A. Davis, profesor nadzwyczajny z Washington University School of Medicine, podczas sesji PO.CT01.01 – Pierwsze badania kliniczne fazy I na ludziach.
Szczegóły badania klinicznego
Badanie NCI 10495 jest sponsorowane przez National Cancer Institute (część National Institutes of Health) i prowadzone w ramach sieci ETCTN (Experimental Therapeutics Clinical Trials Network). To otwarte, wieloośrodkowe badanie fazy I (NCT05372614) objęło 20 pacjentów podzielonych na trzy grupy z różnymi dawkami (schemat 3+3), aby ocenić bezpieczeństwo i tolerancję połączenia trastuzumabu derukstekanu (T-DXd lub ENHERTU®) z neratynibem (NERLYNX®). Uczestnicy mieli zaawansowane nowotwory lite z nadekspresją HER2 (IHC3+), amplifikacją HER2 lub mutacją aktywującą HER2. Wcześniejsze leczenie trastuzumabem derukstekanem było wykluczone. Dawka trastuzumabu derukstekanu była stała (5,4 mg/kg), natomiast neratynib podawano w trzech schematach:
- DL1: 120 mg dziennie przez cały okres leczenia
- DL2: 120 mg w 1. tygodniu, 160 mg w 2. tygodniu, 200 mg od 3. tygodnia
- DL3: 120 mg w 1. tygodniu, 160 mg w 2. tygodniu, 240 mg od 3. tygodnia
Głównymi celami badania były ocena toksyczności (DLT) w pierwszych dwóch cyklach (42 dni) oraz ustalenie zalecanej dawki dla fazy II.
Wyniki bezpieczeństwa i skuteczności
W badaniu wzięło udział 20 pacjentów (DL1: 7, DL2: 4, DL3: 9). Najczęstsze działania niepożądane obejmowały nudności (75%), biegunkę (75%), zmęczenie (65%) i hipokaliemię (55%). Poważniejsze zdarzenia (stopień 3) dotyczyły anemii (30%), biegunki (20%) i hipokaliemii (15%). Jedno zdarzenie stopnia 4 (neutropenia) wystąpiło u 1 pacjenta (5%). Odnotowano dwa przypadki DLT: uszkodzenie nerek (DL1) i zmęczenie prowadzące do przerwania terapii (DL3). U trzech pacjentów rozwinęło się zapalenie płuc lub śródmiąższowa choroba płuc (stopień 1). Co ciekawe, wyższe dawki wiązały się z mniejszą liczbą działań niepożądanych.
Wśród 15 pacjentów, u których można było ocenić odpowiedź na leczenie (kryteria RECIST v1.1), u 4 zaobserwowano częściową odpowiedź (PR), w tym w nowotworach żołądkowo-przełykowych (2 przypadki), trzustki (1 przypadek) i jajnika (1 przypadek). U 3 z 5 pacjentów z rakiem trzustki odnotowano regresję guza (1 PR trwający 13+ cykli, 2 przypadki stabilnej choroby z redukcją guza o 29,4% i 13,3%).
Dalsze etapy badania
Dawka DL3 (trastuzumab derukstekan 5,4 mg/kg + neratynib w schemacie 120/160/240 mg) została wybrana jako zalecana dla fazy II. W marcu 2025 roku rozpoczęto rekrutację do części 2 badania, która obejmie 12 pacjentów i skupi się na ocenie farmakodynamicznej tej kombinacji.
Komentarze ekspertów
Dr Davis podkreślił: „Połączenie neratynibu i trastuzumabu derukstekanu wykazało obiecującą aktywność w modelach przedklinicznych nowotworów piersi z mutacją HER2. Wyniki tego badania potwierdzają nie tylko akceptowalny profil bezpieczeństwa, ale także wczesne oznaki skuteczności w różnych nowotworach z zaburzeniami HER2.”
Alan H. Auerbach, prezes Puma Biotechnology, dodał: „Jesteśmy zadowoleni z tolerancji i potencjalnej skuteczności tej kombinacji, szczególnie w trudnych w leczeniu nowotworach, takich jak rak trzustki. Z niecierpliwością czekamy na dalsze wyniki fazy II.”
Współpraca i dodatkowe informacje
Badanie NCI 10495 jest wspierane przez Puma Biotechnology i Daiichi Sankyo w ramach umów o współpracy badawczo-rozwojowej z NCI. Trastuzumab derukstekan to skonjugowany lek przeciwciałowy (ADC) opracowany przez Daiichi Sankyo i AstraZeneca.
O firmie Puma Biotechnology
Puma Biotechnology to firma biofarmaceutyczna specjalizująca się w innowacyjnych terapiach przeciwnowotworowych. W 2011 roku nabyła prawa do rozwoju i komercjalizacji neratynibu (NERLYNX®), który został zatwierdzony przez FDA w 2017 roku do leczenia raka piersi HER2+. W 2022 roku Puma rozpoczęła również rozwój alisertibu, inhibitora kinazy aurora A, w leczeniu raka płuca i piersi.
Więcej informacji: https://www.pumabiotechnology.com
Kontakt
Alan H. Auerbach / Mariann Ohanesian, Puma Biotechnology, Inc.
Tel.: +1 424 248 6500
Email: info@pumabiotechnology.com / ir@pumabiotechnology.com
David Schull / Olipriya Das, Russo Partners
Tel.: +1 212 845 4200
Email: david.schull@russopartnersllc.com / olipriya.das@russopartnersllc.com